Kako deluje antivirusna zaščita?
Protivirusni programi izvajajo tudi sistemske preglede, da se prepričajo, da na vašem računalniku ne mirujejo kakšni virusi. Če vaša protivirusna programska oprema naleti na podpis virusa ali druge zlonamerne programske opreme, bo zaustavila izvajanje te datoteke in jo postavila v karanteno, kjer jo bo samodejno izbrisala. Lahko jo zaženete tudi, če ste prepričani, da gre za lažno zaznavanje.
Protivirusna zaščita deluje v ozadju in preveri vsako datoteko, ki jo odprete, in jo primerja z znanimi virusi in drugimi vrstami zlonamerne programske opreme. To pomaga preprečiti okužbo vašega računalnika.
Poraba varnostnih rešitev začne delovati tako, da preveri vaše računalniške programe in datoteke glede na bazo podatkov znanih vrst zlonamerne programske opreme. Ker hekerji nenehno ustvarjajo in razširjajo nove viruse, pregleduje tudi računalnike glede možnosti novih ali neznanih groženj zlonamerne programske opreme.
Običajno bo večina programov uporabljala tri različne naprave za odkrivanje: specifično zaznavanje, ki identificira znano zlonamerno programsko opremo; splošno odkrivanje, ki išče znane dele ali vrste zlonamerne programske opreme ali vzorce, ki so povezani s skupno kodno zbirko; in hevristično detekcijo, ki išče neznane viruse z identifikacijo znanih sumljivih datotečnih struktur. Ko zaščita najde datoteko, ki vsebuje virus, jo običajno postavi v karanteno in/ali označi za izbris, s čimer postane nedostopna in odstrani tveganje za vašo napravo.
Protivirus in programska oprema za zaščito računalnika so zasnovani tako, da ocenjujejo podatke, kot so spletne strani, datoteke, programska oprema in aplikacije, da pomagajo najti in čim hitreje odstraniti zlonamerno programsko opremo.