August 30, 2023
Obilno deževje in poplave, ki so pretekli konec tedna prizadele Slovenijo, so marsikomu prinesle ogromno materialno škodo. Računalniška in strežniška oprema pri tem ni izjema. V kolikor je tudi vaš računalnik prišel v stik z vodo, smo v podjetju Telprom zbrali nekaj nasvetov, kako ravnati – od tega kako popraviti ali varno zavreči poškodovano opremo do obnove podatkov z uporabo varnostnega kopiranja.
Najpomembnejše je, da naprave najprej izključute iz kateregakoli vira napajanja, da se izognete nadaljnjim poškodbam ali nevarnostim. Poskrbite, da je vstop v poplavljeno območje varen za vas in pri rokovanju s strojno opremo, ki je bila v stiku z vodo, nosite ustrezno zaščitno opremo.
To konkretno pomeni, da najprej izklopimo varovalke in da, če je raven vode višja od naših kolen, ne vstopamo v prostor. V tem primeru vodo najprej izčrpamo oziroma pokličemo pristojne službe (gasilce).
Ko varno pridete do strojne opreme, ocenite škodo. Ugotovite, ali je strojno opremo mogoče rešiti ali je potrebna zamenjava. V kolikor je voda prodrla v strežniško sobo in je bila vsa oprema priklopljena na električno energijo, obstaja veliko možnosti, da je prišlo do kratkega stika in opreme ne bo možno sanirati.
Morda bo možna sanacija diskov pri specialistih, ki imajo primerno opremo za tovrstno reševanje. Glede manjše računalniške opreme, kot so prenosni računalniki (ki so bili v času poplave izklopljeni), pa lahko v določenih primerih ukrepate tudi sami.
Če je bila naprava le v manjšem stiku z vodo, potem:
Če naprave ne znate razstaviti ali je bila naprava močno izpostavljena vodi, potem poiščite strokovno pomoč. Priporočamo, da pogledate Karto mojstrov od Ekologov brez meja oziroma, da se obrnete na podjetja, ki se specializirajo za tovrstno reševanje (nekatere povezave najdete tudi nižje v članku). Za navodila se lahko obrnete tudi na proizvajalca.
Preberite tudi:
Če škode ni mogoče popraviti, razmislite o vložitvi zavarovalnega zahtevka, v kolikor je to možno. Slovensko zavarovalno združenje svetuje, da najprej poskrbite za svojo varnost, nato pa pa zaradi množičnosti škodnih dogodkov in nedelovanja nekaterih zavarovalnic na poplavljenih območjih, zavarovalno škodo prijavite na daljavo. Za pomoč zavarovalnici pri oceni škode je priporočeno, da čim več dokumentirate (fotografije in video), napišete seznam poškodovane opreme in, v kolikor je možno, najdete račune, povezane z nakupom poškodovane opreme.
Preberite tudi: Nasvet zavarovancem ob poplavah, ki so prizadele Slovenijo – sporočilo javnostim (Slovensko zavarovalno združenje, avgust 2023)
Strojno opremo, ki je ni več mogoče popraviti oziroma celo ogroža vašo nevarnost, ne puščamo ob cesti s kosovnimi odpadki, pač pa jo pravilno zavržemo.
V Sloveniji to lahko naredite na centrih za recikliranje, ki sprejemajo poškodovano elektroniko. Da vam bo lažje poiskati primeren center, delimo seznam zbirnih centrov odpadne električne in elektronske opreme za fizične osebe.
Z uničenjem strojne opreme, izginejo tudi vsi lokalno shranjeni podatki. Dobra novica je ta, da jih lahko obnovimo, v kolikor smo že prej poskrbeli, da smo jih shranili na več virtualnih ali fizičnih lokacijah.
Vsi upamo, da je bila tokratna nesreča izjema, pa vendar kljub temu priporočamo sledenje določenim preventivnim ukrepom. Pri izbiri lokacije za sistemske sobe upoštevamo poplavno, potresno in požarno varnost oziroma redno izvajamo varnostno kopiranje podatkov na lokaciji, ki ni ogrožena za primere omenjenih nesreč. Podatke lahko hranimo na javnem, zasebnem ali hibridnem oblaku ali na varno spravljenih trdih diskih.
Vzdrževanje posodobljenih varnostnih kopij namreč znatno zmanjša vpliv izgube podatkov v tovrstnih nesrečah. Seveda pa pri vsem tem pa ne pozabimo, da vedno dajemo prednost naši osebni varnosti.
Preberite tudi: Backup v 3 korakih (Varni na internetu, 31.3.2020)
Imate še kakšno vprašanje povezano z obnovo vaše poslovne strojne opreme ali poslovnih podatkov? Kontaktirajte nas!