October 24, 2024
Tomaž Pezdir se je z informacijskimi tehnologijami začel ukvarjati že v najstniških letih, ko je na svojem prvem računalniku Spectrum za zabavo napisal enostaven program za igranje loterije. Več kot trideset let pozneje je ponosni direktor podjetja Telprom d.o.o., ki slovenskim organizacijam pomaga pri postavljanju in vzdrževanju učinkovitega in varnega digitalnega okolja.
Zakaj informacijska tehnologija? Kaj vas je pripeljalo v ta sektor?
IT sektor mi je bil všeč, ker je bil takrat nov in se je šele razvijal. Vedno sem rad delal stvari, ki so malo drugačne in nove.
Koliko časa že delate v IT sektorju?
Vse se je začelo nekje leta 1982, s prvim računalnikom za splošno uporabo Spectrum, ki sem ga imel tudi jaz. Namenjen je bil predvsem igranju igric, a je ponujal tudi možnost programiranja s programskim jezikom BASIC. No, na koncu sem več časa porabil za programiranje, kot igrice. Med drugim sem za zabavo očetu sprogramiral ‘loto’ program, ki mu je vsak mesec izbral naključne številke, da jih je vplačal na loteriji.
V IT industriji sem kasneje ostal, ker je bil zame tako pozitiven izziv kot dobra poslovna priložnost. V letih, ko sem začenjal je namreč znanja o IT zelo primanjkovalo. Več kot 30 let nazaj sem tako odprl podjetje Telprom, kjer smo prodajali strojno opremo, vzdrževali IT sisteme in programirali.
Kaj vse se je v teh letih zanimivega zgodilo?
Veliko se je dogajalo! S kolegom sva na primer sprogramirala prvo delniško knjigo v Sloveniji. Cel projekt je bil zanimiv, ker je bil nekaj čisto novega, saj pri nas prej sploh še ni bilo delniških družb.
Izziv tako ni bil le, kako to sprogramirati, ampak tudi kako postaviti celoten sistem delovanja omenjenih družb.
Zanimiva mi je bila tudi digitalizacija celotnega poslovanja ZZZS za tehnične pripomočke v Sloveniji in pa postavitev enega prvih komunikacijskih vozlišč interneta v Sloveniji za velik poslovni logistični center s približno 100 uporabniki. Projekt smo izvajali v 90ih letih, ko se je promet štel še v kilobajtih, ne v gigabajtih, kot danes. Naredili smo celo programsko opremo, ki je te kilobajte štela, da smo lahko kasneje pripravili obračun.
Novejši projekt, ki bi ga izpostavil, je bila postavitev našega Telprom podatkovnega centra nekaj let nazaj. No, nenazadnje pa tudi selitev v moderne poslovne prostore, ki smo jo izvedli predlani.
Kaj je danes vaš najljubši del službe?
Moje delo je čez leta postalo manj tehnično in bolj usmerjeno v vodenje. Tehnične izzive in učenje novih tehničnih stvari sicer pogrešam, a moj najljubši del službe je, kadar vidim, da so sodelavci nasmejani v službi in stranke zadovoljne.
Na katere novosti IT sektorja naj bomo pozorni?
Na svoje podatke. Kje jih imaš, kako z njimi upravljaš in kako jih zaščitiš. Podatki za poslovanje modernih organizacij in za posameznike so danes ključni, zato je pomembno, da jih ne izgubimo in da jih zaščitimo pred zlorabo. Tu bi izpostavil tudi varnost povezano s komponentami v pametnih hišah, ki so vedno bolj popularne.
Česa se v prihodnosti IT najbolj veselite?
Moj hobi in veselje so pametne hiše oziroma pametne soseske, ki se vedno bolj razvijajo. Na tem področju tako ohranjam svojo strast do preučevanja novih tehnologij in njihove uporabe v praksi. Zanimajo me tako posamezne komponente v inštalacijah kot celotni sistemi takih hiš. Še posebej zanimivi temi, ki bosta vedno popularnejši tudi v prihodnosti informacijskih tehnologij, sta po mojem mnenju kibernetska varnost in umetna inteligenca v pametnih hišah.
Kaj pa vizija za podjetje Telprom?
Želim si, da bi ohranili svoj sloves zanesljivega IT partnerja. Prav tako s sodelavci stremimo k še večji strokovnosti na našem področju, ki jo izpopolnjujemo tudi s soustvarjanjem visokotehnoloških projektov z višjo dodano vrednostjo.
Kakšen nasvet bi dali sebi, ko ste začenjali delo v IT sektorju?
Nič ne boš dosegel, če se ti ne bodo ‘svetile oči’ in če v to ne boš ničesar vložil. Če hočeš biti strokovnjak na IT področju, ki je vedno obsežnejše, boš pač moral veliko časa in energije nameniti neprestanemu učenju in raziskovanju.